Kraków na żywo – rynek

Kraków, jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Polski od wielu lat ściąga do siebie setki tysięcy turystów z Polski, ale również z Europy i Świata. Oprócz wielu atrakcji turystycznych stolica Małopolski ma do zaproponowania niesamowitą atmosferę, w której dosłownie czuć ducha przeszłości. By zobaczyć w pełni Kraków, przyjeżdżający musieliby spędzić tutaj co najmniej tydzień, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele osób, które odwiedzają dawną stolicę Polski, spędzają tu najwyżej weekend, co sprawia, że ograniczają się do najważniejszych atrakcji. Poniżej przedstawione zostały wszystkie najważniejsze atrakcje, które możemy znaleźć w centralnej części Krakowa – Rynku, który jest największym tego typu placem w Europie. 

kraków rynek

Kościół Mariacki 

Kościół Mariacki stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Krakowie. Umiejscowiony jest on na rynku, zaraz przy wyjściu na słynną ulicę Floriańską stanowiącą jeden z głównych krakowskich deptaków. Od połowy XX wieku Kościół Mariacki ma tytuł bazyliki, czego powodem jest między innymi piękny i misternie stworzony ołtarz Wita Stwosza, który ściąga wielu turystów. To właśnie z wieży Kościoła Mariackiego dobiega słynny hejnał mariacki. Kościół posiada 2 wieże. Wyższa, z której grany jest przez trębacza hejnał, liczy sobie 82 metry, niższa natomiast ma wysokość 69 metrów. Bazylika jest dostępna do zwiedzania w cenie 15 złotych za bilet normalny i 10 złotych za bilet ulgowy. 

Podziemia rynku w Krakowie

Od 2010 roku Kraków udostępnił zwiedzającym przegląd wykopalisk archeologicznych, które przez poprzednie lata miały miejsce na rynku w Krakowie. Podziemia rynku w Krakowie to ponad 700 eksponatów archeologicznych, które udało się znaleźć w trakcie wykopalisk na terenie 4 tysięcy metrów kwadratowych. Wizyta w muzeum stanowi przeniesienie się do pradawnych czasów i poznanie historii ludów, które w przeszłości zamieszkiwały to miejsce. Wszystko to dzięki zaawansowanym technologiom wizualizacyjnym, które zapewniają turystom świetną zabawę przez cały okres zwiedzania. 

kraków nocleg

Sukiennice 

Sukiennice to imponujący budynek, który umiejscowiony jest w samym środku krakowskiego rynku. W przeszłości miejsce to było zarezerwowane dla handlarzy, którzy sprzedawali między innymi sukna. Dawne sukiennice mają podobny kształt do dzisiejszejszego – dwa rzędy stanowisk i kramów, które stoją naprzeciwko siebie i oczekują na klientów. Handel w tym miejscu trwa już od XIII wieku. Dzisiaj, wciąż dwa rzędy stanowisk oferują swoim klientom szereg pamiątek oraz rękodzieł pochodzących wprost ze stolicy Małopolski. 

Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to kolejny budynek, który stanowi atrakcję w ramach dużego krakowskiego Rynku. Jest to pozostałość po krakowskim ratuszu, który w czasach średniowiecznych aż do połowy XIX wieku stanowił siedzibę władz miasta. Wieża w obecnym kształcie jest niczym innym jak pozostałością po dawnym imponującym budynku. Na przestrzeni kilku lat wieża była kilkukrotnie przebudowywana a obecnie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Krakowa. 

noclegi w Krakowie